سورت سنگ چیست؟

سورت سنگ چیست؟ آیا اطلاعاتی از نحوه سورت بندی و درجه بندی سنگ ها دارید؟ آیا می دانید سنگ ها را بر چه مبنایی سورت بندی می کنند؟
ما در این مقاله قصد داریم که شما را با سورت بندی سنگ آشنا کنیم و اطلاعاتی در این خصوص به شما ارائه دهیم.

سورت سنگ چیست؟
سورت بندی سنگ چیست؟

واژه سورت در زبان فارسی به معنای تفکیک و جدا سازی است. هر کالایی بر اساس نوع، جنس و حتی رنگ به گونه ای خاص درجه بندی می شود. به این فرآیند در اصطلاح سورت بندی می گویند.
سورت بندی در انتهای فرآیند تولید سنگ های ساختمانی انجام می گیرد. دقت در سورت کردن سنگ دقت و ارزش و اعتبار آن کارخانه را مشخص می کند.
در میان سنگ های ساختمانی، سنگ های گرانیت سورت زیادی ندارند و در دو یا سه دسته قرار می گیرند. سنگ های مرمریت در مقایسه با گرانیت ها سورت بندی بیشتری دارند.
پرتنوع ترین و پیچیده ترین سورت مربوط به سنگ های تراورتن است که دارای بیشترین سورت بندی هستند. در کارخانه های ایران سورت بندی سنگ استاندارد و قانون خاصی ندارد و معمولا به صورت سلیقه ای انجام می شود.

سورت سنگ چیست؟

سنگ دهبید سورت شده

سنگ دهبید سورت شده دارای زیبایی بیشتری به سبب سورت شدن آن است. سنگ دهبید یکی از سنگ های با کیفیت و با قیمت بالاست. برای هر چه بهتر دیده شدن و داشتن بیشترین زیبایی این سنگ باید کارخانه داران و کسانی که این سنگ را تولید می کنند در سورت کردن دقت لازم را داشته باشند. یکدست بودن در سنگ هایی که سورت آن با دقت و حساسیت بیشتری انجام شده است بیشتر به چشم می آید و باعث زیبایی هر چه بیشتر کار می شود.

سنگ دهبید چیست؟

سنگ دهبید یکی از بهترین سنگ های مرمریت موجود در بازار سنگ ایران است. وجود معادن این سنگ ساختمانی در نزدیکی شهر دهبید استان فارس دلیل اصلی نام گذاری این سنگ به نام سنگ دهبید است. معادن زیادی در منطقه دهبید فعالند و به نام سنگ دهبید معروف هستند.

سورت سنگ چیست؟

سورت سنگ های ساختمانی

به طور کلی سنگ ها با معیار های زیر سورت بندی می شوند:

1-ابعاد

امروزه یکی از معیار های سورت بندی سنگ در کارخانه های سنگبری، ابعاد سنگ فرآوری شده است.
پرکاربردترین سایز ها برای کف ساختمان 60*60، 80*80، 1*1 و ریز بار می باشد. لازم به ذکر است که ریز بار ها خود شامل سایز ها و ابعاد مختلفی هستند که معمولا در یک درجه کیفی قرار می گیرند.
معمولا سنگی که برای بدنه داخلی و نمای ساختمان به کار گرفته می شود سایز 40طولی است. به سایزی که عرض آن 40 سانتی متر است و طول آن آزاد است 40 طولی گفته می شود. در برخی موارد سنگ 30، 50 و 60 طولی برای بدنه داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

سورت سنگ چیست؟

2-کیفیت
کیفیت هر سنگ بر اساس  پارامتر های مختلفی مشخص می شود. موارد زیر رایج ترین پارامتر های تعیین کننده کیفیت هر سنگ هستند:
ساب سنگ
سالم بودن لبه های سنگ
نداشتن غده، قرمزی، زردی، شیار های ناهمگون، ترک و پوسیدگی
بازی رنگ

داشتن هرگونه عیب و ایراد در سنگ باعث عدم بازار پسندی این محصول شده و در نهایت سنگ معیوب دچار افت قیمت می گردد.
به همین دلیل است که کارخانه داران هنگام خرید کوپ سنگ از معادن، بسیار دقت می کنند تا کوپ مرغوب خریداری کنند، که هنگام فرآوری، تولید و نهایتا فروش به مشکل نخورند. آن ها بدین منظور کارشناسانی در اختیار گرفته اند و هنگام خرید از دانش آن ها بهره می گیرند.

سورت سنگ چیست؟

3-ضخامت سنگ

سنگ ها با توجه به کاربردشان در فضای ساختمان در چند ضخامت مختلف تولید می شوند. برای مثال سنگ های پله معمولا با قطر های 3 و 4 سانتی متر تولید می شوند. سنگ های فرشی با ضخامت 1.8 و 2 سانتی متر تولید می شوند. هم چنین سنگ های نما با قطر های 1.8 و 2 سانتی متر تولید می شوند.

4-طرح و مدل

رنگ سنگ جز دسته بندی طرح و مدل محسوب می شود، سنگ هم مانند برخی محصولات در رنگ های زیادی به بازار عرضه می گردد که البته این تنوع رنگی یک نعمت خدا دادی است و تولید کنندگان سنگ در آن نقش زیادی ندارند.
سنگ هر معدن ممکن است دارای طرح ها و مدل های مختلفی باشد یا فقط دارای یک طرح و مدل باشد. نام گذاری طرح ها عموما سلیقه ای می باشد و بیشتر بر اساس دانش و یافته های شخصی که این نام گذاری را انجام می دهد، صورت می گیرد.
به طور مثال در زیر به چند نوع سورت از سنگ معدن دهبید چاه مرغی اشاره می کنیم:

  • گل یخ
  • گل زرد
  • گل چوبی
  • گل نباتی
  • پنجه گربه ای

شناخت نوع سنگ برای کسانی که به تازگی با این مقوله آشنا شده اند شاید کمی دشوار باشد. براین اساس ما به شما توصیه می کنیم اگر برای اولین بار است که می خواهید اقدام به خرید یا شناخت سنگ نمایید حتما با یک کارشناس در این حوزه مشورت نمایید تا اطلاعات مناسبی بدست آورید و از ضرر های احتمالی جلو گیری کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما